Domov > Novinky > Obsah

Ľahké kompozitné prírodné vlákno nasadené v nemeckom projekte automobilov novej generácie

Sep 17, 2019

Nemecké letecké výskumné stredisko v Európe (Deutsches Zentrum für Luft- a Raumfahrt / DLR) využíva ako svoj druhý dopravný výskumný ústav v Európe na riešenie veľkých otázok týkajúcich sa budúcnosti mobility. Spoločnosť BASF a jej partner BNP Brinkmann podporujú súčasný výskumný projekt - automobil novej generácie (NGC) - na mieru vyrobeným, ľahkým kompozitom na báze prírodných vlákien. „Použitím nášho spojiva Acrodur sme spolu s naším partnerom BNP Brinkmann dokázali vyrobiť kompozitný materiál z obnoviteľných zdrojov, ktorý spĺňa mimoriadne vysoké požiadavky na stabilitu a hmotnosť v nemeckom leteckom stredisku,“ vysvetľuje Thorsten Habeck, vedúci oddelenia podnikového manažmentu Fiber Bonding. - Európa, Blízky východ a Afrika na BASF. Herné doplnky a puzdro na herné karty, balíček na palube, spojivo.

Acrodur je spojivo na vodnej báze, neobsahujúce žiaden pridaný formaldehyd, ktorý transformuje obnoviteľné zdroje, ako je konope, kenaf, ľan a drevo, na ľahké, stabilné a trvanlivé funkčné kompozity. Vďaka vysokej flexibilite, ľahkým spracovateľským funkciám a vynikajúcej termomechanickej stabilite môže Acrodur s nízkymi emisiami vytvárať stabilné, udržateľné a ekologické komponenty vozidla, ktoré vážia až o 50% menej ako tradičné kovové diely. Herné doplnky a puzdro na herné karty, balíček na palube, spojivo.

Cieľom projektu NGC nemeckého leteckého centra je podporovať vývoj tichých cestných vozidiel s nízkymi emisiami s vysokým stupňom automatizácie a širokého rozsahu. Využíva okrem iného najmodernejšie technológie na riadenie konštrukcie vozidiel, motorov a energie. Ľahká konštrukcia je kľúčom k vývoju inovatívnych koncepcií vozidla: Približne dve tretiny spotreby paliva priamo závisia od hmotnosti vozidla. Herné doplnky a puzdro na herné karty, balíček na palube, spojivo.

Príspevok k projektu, ktorý realizovali BASF a jeho partner BNP Brinkmann, súvisel s bezpečným ľahkým regionálnym vozidlom (SLRV), najmenším a najľahším konceptom vozidla vyvinutým v rámci projektu NGC. Kombinuje novú konštrukciu kovového sendviča s inovatívnou koncepciou vstupu, vysokoúčinným motorom s vodíkovými palivovými článkami a novou karosériou vozidla, ktoré spĺňajú náročné požiadavky na bezpečnosť a hmotnosť (450 kg) kategórie ľahkých vozidiel L7. Herné doplnky a puzdro na herné karty, balíček na palube, spojivo.

Vnútorná podlaha NGC SLRV obsahuje ľahké kompozitné materiály vyrobené z prírodných vlákien na ochranu karosérie pred mechanickou deformáciou. „BASF a BNP Brinkmann nám pomohli splniť náročnú požiadavku a dodali nám tvarované diely na mieru, ktoré kombinujú extrémne nízku hmotnosť a vysokú stabilitu. Bolo to nevyhnutné pre naše NGC SLRV, pretože keď sa kapota otvára smerom nahor, ľudia sa dostanú do auta vo zvislej polohe, čo vedie k obzvlášť vysokému bodovému zaťaženiu karosérie v priestore pre nohy, “vysvetľuje Michael Kriescher, zodpovedný vedúci projektu na Inštitút pre koncepcie vozidiel Nemeckého leteckého centra. Herné doplnky a puzdro na herné karty, balíček na palube, spojivo.

Spoločnosť BASF pomohla vyrobiť komponent poskytnutím svojich skúseností s výrobkami spojovania vlákien. V minulosti táto odbornosť a použitie spojiva Acrodur pre kompozity z prírodných vlákien viedli k niekoľkým vysoko výkonným ľahkým komponentom, ktoré sa sériovo vyrábali pre automobilový priemysel. Herné doplnky a puzdro na herné karty, balíček na palube, spojivo.

Spolupráca s partnerom BNP Brinkmann, špecialista na mnohostranné druhy rúna, ktoré sa v automobilovom priemysle používajú na výrobu polotovarov, podporoval výrobu tohto komponentu. „Pri vývoji inovatívnych technických rúnových tkanín sme, pokiaľ ide o mobilitu, na rozdiel od ľahkých, absorpčných a izolačných riešení zameraní najmä na výrobky vyrobené z obnoviteľných surovín. Naše skúsenosti a osobitné vlastnosti spojiva Acrodur nám umožnili vyrábať vysoko efektívny kompozit, ktorý vyžaduje nemecké letecké stredisko, takmer výlučne pomocou prírodných vlákien, “hovorí Thomas Güthe, generálny riaditeľ spoločnosti BNP Brinkmann. Herné doplnky a puzdro na herné karty, balíček na palube, spojivo.